Тема.Джерела писемності. Розвиток зв’язного мовлення. Лист. Адреса.
Мета: познайомити дітей з джерелами писемності; ознайомити учнів із правилами
написання листів, підписування конвертів; формувати вміння та навички
правильно визначати зміст та композицію листа, вибирати потрібні слова та
словосполучення, правильно писати адресу на конверті; розвивати навички
свідомої дисципліни; виховувати мовленнєву культуру учнів.
Обладання:
конверти.
Перебіг уроку
1. Оргмомент.
2. Перевірка домашнього завдання (фронтально).
3. Актуалізація. Мозковий штурм. За дві хвилини
записати все те, що має відношення до писемності. Наприклад: мова, папір, літера, письмо, документ, лист,
папірус, мовознавство, малюнкове письмо, алфавіт, графіка...
4. Повідомлення теми й мети уроку.
5. Робота за темою.
1) Розповідь вчителя (про телеграми й листи без літер).
У наш час легко і просто передавати думки, мову на відстань.
Особливо письмо. Саме воно дає можливість долати просторову і часову відстань.
Ми можемо докладно описати події, своє життя, передати міркування на сотні і
тисячі кілометрів, вивчати документи; ознайомлюватись із поглядами людей, які
жили сотні й тисячі років тому. А чи завжди було письмо? Коли і як воно
виникло?
У часи, коли українська людність зазнавала спустошливих нападів татарських
людоловів, для попередження про набіг використовувалась мова сигнальних вогнів.
Козацька варта, що день і ніч чатувала на високих могилах у степу,
побачивши татар чи зачувши тупіт орди, запалювала спеціально підготовлені бочки
із смолою.
Мовою знаків у індіанців служив дим, у поселеннях Африки – свист, за допомогою
якого „перемовлялися”, ділилися новинами сусіди, розділені горами і проваллями.
Для передачі думок на відстань використовувались предмети. Індіанці, оголошуючи
війну, надсилали супротивникові томагавк. Сигналом миру служила люлька: її на
знак примирення по черзі палили представники ворогуючих племен.
Для передачі повідомлень використовувалось своєрідне намисто (вампум) – нанизані на стрічку морські
черепашки. Поширеним було вузликове письмо – кіпу: зміст послань у ньому передавався через кількість прив’язаних до
мотузки чи палиці шнурів і вузлів на них; форму, розташування , їх колір.
„Мова” сигналів і предметів не давала змоги передавати думки, повноцінно
спілкуватися. Для цього була потрібна писемність. І першим кроком до неї
стало малюнкове письмо – піктографія.
Малюнкове письмо віджило, але залишки його можемо побачити й сьогодні. Це всім
відомі знаки дорожного руху. На зміну малюнковому письму ішло і згодом прийшло ієрогліфічне письмо. У ньому кожний
знак – ієрогліф передає слово або його частину. У наш час ними пишуть у Японії
й Китаї. Народи цих країн люблять своє письмо-малюнки і не збираються з ним
розлучатися. У нас також використовуються ієрогліфи. Ними можна вважати
так звані арабські цифри. Адже значок, скажімо, 5 читається словом п’ять,
а 4 – чотири. У цьому відношенні римські цифри І, ІІ, ІІІ і т.д. ближчі до піктографії. Ієрогліфічне замінило буквене письмо. Винайдення літер –
невеличких простих фігурок, що відтворюють звуковий склад слів, - велике
досягнення людства.
Вважають, що букви першими створили фінікійці, удосконалили греки.
Творцями слов’янської азбуки - кирилиці стали
Кирило і Мефодій. Сучасний український алфавіт склався на її базі. З неї
вилучили зайві для української мови літери і додали необхідні – г, ї, й. Такою існує наша азбука з кінця
ХІХ ст.
2) Запитання до учнів.
-
Що таке лист? - З якою
метою пишуть листи? - Чи можна
назвати їх творчістю кожної людини?
3)
Читання листа (стор.54 підручника).
-Кому він адресований? -Про що в ньому розповідається? - На які частини
його можна поділити?
4) Розповідь вчителя.
Лист – це особливий вид творчості.
Потреба в листуванні виникла в зв’язку з необхідністю спілкування на відстані.
Уміння написати листа означає вміння визначити його зміст і композицію, вибрати
потрібні слова і словосполучення, правильно написати адресу на конверті.
Здебільшого листи складаються з таких частин: ПОЧАТОК: звертання до того, кому адресовано лист. ОСНОВНА ЧАСТИНА: зміст листа. КІНЦІВКА: форми ввічливості: з повагою,
на все добре, до скорої зустрічі; повторні поздоровлення; підпис, число.
4) Фізхвилинка.
5) Робота з конвертом. Звернення уваги на малюнок
конверту. Запам’ятовування правильності написання адреси.
6) Творча робота.
Написати листа другові чи родичам. Можна користуватися опорними словами та
словосполученнями: добрий день, хочу
дізнатися, Ваше, здоров’я, цікаво
проводжу, допомагати мамі, успіхи, спортивна секція, гурток.
6. Закріплення вивченого матеріалу. Бесіда.
- Які види поштових відправлень
ви знаєте? - Що означає
цифровий індекс в адресі? - Які
слова в запису адреси прийнято скорочувати?
- Де і в якій формі пишуться на
конверті прізвище, ім’я та по батькові адресата? -
Де і як пишеться на конверті зворотна адреса?
7.Домашнє завдання. Написати листа друзям або вчителю про свій літній
відпочинок та навчання у школі.
|